Mikroskobide Temel Kavramlar

Modern bileşik mikroskoplar, bir birincil görüntüleme merceği, bir hedef tüp, bir vücut tüpünün karşı uçlarına monte edilen mercek veya oküler olarak bilinen ikincil bir görüntüleme mercek sistemine birleştirilen çift aşamalı bir büyütme tasarımı kullanılarak çalışır. Obje, değişen büyütme oranlarında birincil görüntü oluşumundan sorumluyken, mercek ise objektif tarafından oluşturulan görüntüyü gözlemlemek için kullanılır. Gelişmiş mikroskoplar, objektif arka açıklıktan bir tüp veya telan merceğe paralel bir dalga demeti yansıtan sonsuz optik sistemlere sahiptir, bu da görüntüyü göz merceklerin deki ara görüntü düzlemine odaklar. Mikroskop, göz merceklerinden bakarak numunenin büyük ölçüde büyütülmüş bir sanal görüntüsünü gözlemleyebilir. Büyütme, objektif ve merceklerin bireysel değerlerinin çarpımı ile belirlenir. Optik mikroskobideki çözünürlük ve kontrast, bir dizi optik strateji ile elde edilir ve numuneyi hazırlamak için kullanılan reaktif tiplerine güçlü bir şekilde bağlıdır. Bu bölüm, hedefler, göz mercekleri, kondansatörler, büyütme, sayısal açıklık, çözünürlük, kontrast ve optik sapmalar dahil olmak üzere geniş bir ek husus yelpazesini içeren mikroskobinin tam olarak anlaşılması için gerekli temel kavramları tartışmaktadır.

Mikroskobiye Giriş

Mikroskoplar, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük örneklerin büyütülmüş görüntülerini üretmek için tasarlanmış özel optik aletlerdir. Hedefler ve kondansatörler içeren karmaşık tasarımlara ek olarak, mikroskoplar, ortak bir büyüteç gibi, genellikle elle tutulan çok basit tek lensli aletlerden oluşur.
Daha

Mikroskop Görüntüleri Nasıl Oluşur?

Optik mikroskoplar kırınım sınırlı olduğu söylenen bir enstrüman sınıfına aittir, yani çözünürlük kısmen örnek tarafından yaratılan ve objektif tarafından başarılı bir şekilde yakalanabilen ve optik sistem tarafından görüntülenebilen kırınım sırası sayısı ile belirlenir.
Daha

Sayısal Diyafram ve Çözünürlük

Mikroskop hedefinin sayısal açıklığı, sabit bir nesne (veya örnek) mesafesinde çalışırken ışık toplama ve ince örnek detayını çözme yeteneğinin ölçüsüdür. Çözünürlük, hedef tarafından yakalanan kırınımlı dalga sırası emirlerinin sayısı ile belirlenir.
Daha

Nokta Fark Fonksiyonu

İdeal nokta yayma fonksiyonu (PSF), numunedeki sonsuz küçük nokta kaynağından yayılan ve yüksek sayısal açıklıktan mikroskop (veya kırınımla sınırlı başka bir optik aletin) görüntü düzlemine iletilen üç boyutlu kırınım modelidir. (NA) objektif veya lens sistemi.
Daha

Aydınlatma ve Mikroskop Optik Tren

Optik mikroskop tasarımı, ışık ışınlarının cihaz boyunca organize edilmesini ve hassas bir şekilde yönlendirilmesini sağlamalıdır. Numunenin aydınlatılması, mikroskopi ve dijital görüntülemede yüksek kaliteli görüntüler elde edilmesinde en önemli kontrol edilebilir değişkendir.
Daha

Köhler Aydınlatma

Numunenin aydınlatılması mikroskopide ve kritik fotomikrografide yüksek kaliteli görüntüler elde etmedeki en önemli değişkendir. Köhler aydınlatması ilk kez 1893’te Carl Zeiss şirketinin August Köhler tarafından optimum numune aydınlatması sağlama yöntemi olarak tanıtıldı.
Daha

Mikroskop Optik Sistemler

Mikroskop hedefleri, optik mikroskopun belki de en önemli bileşenleridir, çünkü bunlar birincil görüntü oluşumundan sorumludur ve mikroskopun üretebildiği görüntülerin kalitesini belirlemede merkezi bir rol oynarlar. Diğer bileşenler arasında aydınlatma toplayıcı, kondansatör ve göz mercekleri bulunur.
Daha

Mikroskop Amaçları

Optik mikroskobun en önemli bileşeni mikroskop hedefidir. Hedefler birincil görüntü oluşumundan sorumludur ve mikroskobun üretebileceği görüntülerin kalitesini belirlemede merkezi bir rol oynar.Daha

Optik Mikroskopide Kontrastı Artırma

Bu bölümde tarif edilen iletilen ışık mikroskobu için kontrast arttırıcı teknikler, numune hazırlamada çeşitli yöntemleri ve gözlem ve görüntüleme için faydalı yoğunluk değişiklikleri üreten optik püf noktalarını temsil eder.
Daha

Floresan mikroskobu

Sinyal-gürültü ve kontrast açısından oldukça hassas emisyon profilleri, uzamsal çözünürlük ve yüksek özgüllük nedeniyle, floresan mikroskopisi genetik ve hücre biyolojisinde hızla önemli bir araç haline gelmektedir ve sürekli ile biyomedikal araştırmaların ön saflarında yer almaktadır yeni tekniklerin tanıtılması.
Daha

Yansıyan Işık Mikroskobu

Yansıyan ışık mikroskobu genellikle olay ışığı, epi-aydınlatma veya metalurjik mikroskopi olarak adlandırılır ve geleneksel kontrast arttırıcı teknikler kullanılarak öğütüldüğünde bile 30 mikrometrelik bir kalınlığa öğütüldüğünde bile opak kalan numuneler için tercih edilen yöntemdir.
Daha

Yansıyan Işık Mikroskobunda Kontrast Modları

Standart konfigürasyonunda, tipik bir yansıyan ışık mikroskobu, aydınlık olay ışığı kullanarak genlik (absorpsiyon) örneklerini incelemek için kolayca donatılmıştır. Yardımcı bileşenlerin eklenmesi yoluyla, çeşitli kontrast arttırıcı mekanizmalar eklenebilir.
Daha

Dijital Görüntüyü Anlama

Bu tartışma, ışık algılamanın temellerini, dijital görüntülerin temel özelliklerini ve belirli uygulamalar için uygun bir dedektör seçimiyle ilgili kriterleri anlamaya yardımcı olmaya yöneliktir.
Daha

Mikroskopun Pratik Kullanımı

Bazı basit kurallara uyulursa, yeni başlayanların yüksek kalitede bir görüntü elde etmeleri kısa bir süre alacaktır. Aslında, güzel, keskin görüntüler elde etmek için mikroskobu doğru şekilde kurmanın ne kadar kolay olduğuna şaşırabilirsiniz.
Daha

Günlük Kullanımda Mikroskopi

Her ne kadar geleneksel mikroskop tasarımı kısa süreli kullanım için bir sorun olmak zorunda olmasa da, uzun süreli seanslar geçmişte aletleri kullanan bilim adamları ve teknisyenler için problemler yaratmıştır. Ergonomi, insanların mikroskopları arasında daha iyi bir uyum bulmakla ilgilidir.
Daha